Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Nejčastější závady RF-10

 

Vadné akumulátory: Jasná věc, netřeba se příliš rozepisovat. Velmi častá závada. Ačkoli jsou NiCd akumulátory neuvěřitelné držáky, nic netrvá věčně a tak i ony stárnou. Návod na repasi akupacku naleznete ZDE.

Uladěná radiostanice: Bohužel, tato závada je druhou nejčastější (co mám vypozorované) vyskytující se hlavně u nových a nepoužívaných radiostanic. Způsobuje ji rozladění dílu kmitočtové ústředny (QN28341). V některých případech bývají na vině přepínače kmitočtu, se kterými stačí jen pořádně zacvičit. Možná řešení naleznete ZDE.

Necvaká relé, radiostanice nevysílá a nepřijímá: S touto závadou jsem se setkal akorát jednou, ale setkal. Způsoboval ji přívodní drát k cívce relé přerušený někde uvnitř svazku. Pomohlo vytažení napájení z přívodu do měniče. Ale pozor! Relé má trvale připojené +napájení a zem je spínaná přes tlačítko na mikrotelefonu. Jinak může být též způsobená přerušeným drátem v mikrotelefonu.

Relé cvaká, radiostanice nevysílá a nepřijímá: Vadné relé QN 599 36 (radiostanice byla uloženka). Stejnou závadu ovšem může způsobit i povolený kryt radiostanice (zřejmě přechodový odpor na kontaktech napájení mezi pláštěm radiostanice a šasi) nebo závada v měniči.

Popraskané kontrolní žárovky: Není co řešit, buď nechat být, nebo vyměnit:-)

Radiostanice neustále šumí: RF-10 má vysokou citlivost. Je tedy úplně normální, že v městském provozu a kolikrát i mimo má trvale otevřenou šumovou bránu. Pokud by to někomu nevyhovovalo, může zkusit změnit její nastavení trimrem R401 ale nedoporučuji to.

Omylem připojené vyšší napětí: Občas se stane při bastlení různých zdrojů k radiostanici. Stalo se to i mému kolegovi v práci. Odešel modul měniče napětí. Že by odešlo něco dalšího mi není známo. Stačí jej tedy vyměnit či snadno opravit.

Přepólování zdroje: Ačkoli je veškeré příslušenství konstruované “blbuvzdorně“ může se stát, že během laborování omylem prohodíme polaritu napájení. Radiostanice to obvykle přežije bez úhony ale dojde k přepálení pojistkového drátku uvnitř přístroje. Drátek je přiletovaný vespod pod krytem vedle napájecího konektoru a náhradní najdeme v sadě dílů.

Tiché sluchátko mikrotelefonu: Řešil jsem vždy výměnou dílu NF zesilovače.

Radiostanice na některých rozsazích nevysílá ani nepřijímá: Závada bude nejspíše na desce děliče kmitočtů s IO MH5460. V okruhu napájení obvodů je vřazený rezistor 180 ohmů. Stačí ho vypájet a místo něj dát rezistor s hodnotou kolem 90-100 ohmů. Závadu múže též způsobovat vadný přepínač v kmit. ústředně.

 

 

ZPĚT